بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان پیراپزشکان ماماها

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان چیست؟

بیمه البرز یکی از توانمندترین شرکت ها در ارائه خدمات بیمه مسئولیت مدنی حرفه ای  پزشکان(اعضا سازمان نظام پزشکی) و پیراپزشکان (اعضا سازمان نظام پرستاری) است. در این بیمه نامه تمامی مسئولیت هایی که طبق قانون، پزشک یا پرستار نسبت به بیمارانش دارد، عیناً به شرکت بیمه منتقل شده و شرکت بیمه گر پاسخگوی نیازهای بیمه ای خواهد بود. این پوشش ها شامل خطاها و اشتباهات پزشکی است.

طبق قوانین بیمه در صورتیکه پزشکی بیماری را مداوا کند یا دستور به مداوای وی دهد، ولو با رضایت بیمار یا ولی قانونی او، درضورت بروز خسارت جانی احتمالی ، بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، پاسخگوی مسئولیت مدنی پزشک یا پرستار در قبال بیمار است.

 خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

خساراتی که بیمه در صورت بروز اتفاق آنها را تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران قرار می دهد به شرح ذیل است:

 غرامت فوت

گاهی اتفاق می افتد که بیمار به دلیل اشتباه پزشک یا پرستار فوت کند. در این مواقع شرکت بیمه دیه فرد فوت شده را به ورثه پرداخت خواهد کرد که طبق قوانین دارای مبلغ در ماه های عادی و ماه های حرام است.

غرامت نقص عضو

اگر اشتباه پزشک یا پرستار منجر به نقص عضو بیمار شد،بیمه پزشکان یا  بیمه پرستاری خسارت وارده را تامین می کند. سقف خسارت واردشده توسط پزشک بیمه گذار تعیین می شود و بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تا سقف تعیین شده این هزینه ها را به بیمار پرداخت می کند.


در برخی موارد شرایط خاص و استثناهایی وجود دارد که موجب می شود پرداخت خسارت از تعهد بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان خارج شود. برخی از این شرایط به این شرح است:

* زمانیکه پزشک خارج از وظایف شغلی و صنفی خود کاری انجام دهد و منجر به خسارتی شود، بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه پرستاری مسئولیتی قبول نمی کند.

* اگر بخاطر مصرف مواد مخدر، الکل یا داروی خواب آور پزشک یا پیراپزشک هوشیاری کافی برای مداوای بیمار را نداشته و صدماتی به بیمار وارد کند، بیمه تعهدی در قبال این موارد ندارد.

* از دیگر مواردی که از تعهد بیمه خارج است، اقدامات خارج از ضوابط یا قوانین جاری پزشکی است.

* صدمات ناشی از تشعشعات یونیزه، هسته‌ای یا پرتوهای انرژی به بیمار نیز خارج از حوزه تعهد بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان و بیمه پرستاران است. مگر در مواردی که این اقدامات مراحلی از روند درمان بیمار باشد.

* پزشک یا پرستاری که در خارج از محیط بیمارستان و محل کارش اقدام به بیهوشی بیمار کند، بیمه گذار تعهدی در قبال او ندارد.

* خسارات عدم النفع بیمار نیز از جزء این موارد است. مثلاً اگر بیمار ادعا کند که به واسطه معالجه پزشک، موقعیت شغلی خود را از دست داده باشد.

بیمه مسئولیت پزشکان پیراپزشکان ماماها


چند نکته مهم درباره بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان:

* در مواردی که پزشک یا پرستار محکوم به پرداخت دیه می شود، بیمه گر موظف به پرداخت ارزان ترین نوع دیه در قانون دیات است.

* بیمه گری که خسارات وارده به بیمار را تشخیص داده باشد و این خسارت جزء موارد تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان قرار بگیرد، می تواند بنا به صلاحدید خود قبل از صدور رأی قظعی دادگاه ، به صرت توافقی  خسارت را به زیان دیده پرداخت نماید.

* تا سه سال بعد از تاریخ انقضای بیمه نامه پزشک یا پرستار اگر ثابت شود که وی خسارتی به بیمار وارد کرده می تواند از بیمه مسئولیت پزشکان یا بیمه پرستاری استفاده کند.

* بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان و بیمه پرستاران فقط در ایران دارای اعتبار است و پوششی در خارج از ایران ندارد.

* مدت اعتبار این بیمه نامه یک سال و قابل تمدید است. 

 

محاسبه نرخ بیمه مسئولیت کمتر از یک سال: 

گاهی پزشک یا پیراپزشک می خواهد برای کمتر از یک سال از بیمه مسئولیت استفاده کند، طبق قوانین بیمه نرخ آن طبق این جدول محاسبه می شود:

مدت‌زمان تحت پوشش بیمه حق بیمه
تا 5 روز 5% حق بیمه سالانه
6 تا 15 روز 10% حق بیمه سالانه
16 تا 30 روز 20% حق بیمه سالانه
31 تا 60 روز 30% حق بیمه سالانه
61 تا 90 روز 40% حق بیمه سالانه
91 تا 120 روز 40% حق بیمه سالانه
121 تا 150 روز 60% حق بیمه سالانه
151 تا 180 روز 70% حق بیمه سالانه
181 تا 270 روز 85% حق بیمه سالانه
بیش از 270 روز 100% حق بیمه سالانه

* در بعضی از شرکت های بیمه ای چنانچه قصور پزشک یا پیراپزشک یا پرستار اثبات شود، شرکت بیمه ای هزینه های دادرسی را نیز به بیمار پرداخت می کند.

 * در بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تمامی کسانی که به دستور پزشک اقدام به مداوای بیمار می کنند، تحت پوشش بیمه پزشک هستند.

* پزشکان و پرستارانی  که از بیمه خود استفاده نمی کنند، مشمول دریافت تخفیف های سالانه قابل توجهی هستند.


حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان و پرستاران به دو عامل وابسته است:

 1. نوع تخصص و حوزه کاری
 2. سقف پوشش درخواستی پزشک یا پیراپزشک و پرستار

بر این اساس شرکت های بیمه ای طبقه بندی زیر را برای پوشش های بیمه ای و مبالغ مختلف درنظر می گیرند:

 

طبقه بندی بیمه مسئولیت پزشکان:
 1. پزشکان زنان و زایمان
 2. ارتوپدان، جراحان عمومی و متخصصان بیهوشی
 3. جراحان و متخصصان قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی و پلاستیک و اورولوژی
 4. جراحان و متخصصان فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان، لثه، اطفال، پوست و متخصصان پزشکی هسته‌ای
 5. پزشکان غیر جراح یا جراحانی که به دلایلی جراحی نمی‌کنند؛ مانند: پزشک عمومی، دندان‌پزشک، روان‌پزشک، متخصص آنکولوژی، آندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی، داروسازی، فیزیوتراپی، فیزیکی و توان‌بخشی، طب اورژانس و طب سنتی.

طبقه بندی بیمه مسئولیت پیراپزشکان:
 1. ماماهای مطب دار
 2. ماما شاغل در بیمارستان یا مراکز بهداشت و درمانگاه ، دندان‌پزشکان تجربی و بهداشت‌کاران دهان و دندان
 3. کارشناسان ارشد و تکنسین‌های بیهوشی، کارشناسان فیزیوتراپی، پرستاران، بهیاران و تکنسین‌های شاغل در کلیه بخش‌های دیالیز، اورژانس، CCU، ICU و سوپروایزر بالینی، کنترل عفونت و آموزشی
 4. پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها، تکنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران اتاق عمل، پرستاران و بهیاران مراکز درمانی ، پرستاران درمانگاه و منزل و تکنسین‌های سازمان انتقال خون
 5. تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و MRI، کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه، تکنسین‌های نوار نگاری و CSR، کمک بهیاران و کارکنان مراکز بهداشت.

هر پزشک یا پیراپزشک یا پرستاری در یکی از دسته‌های فوق قرار می‌گیرد و با توجه به نوع تخصص و گروهبندی مذکور ، حق بیمه مسئولیت مدنی آنها متفاوت است.

با توجه به این طبقه بندی حق بیمه ها هم متفاوت است. تفاوت آنها بخاطر میزان ریسکی است که هر طبقه بندی دارد. هرچه ریسک شغلی فرد کمتر باشد، حق بیمه آن نیز کمتر است.

 

برای دریافت فرم اعلام خسارت بیمه مسئولیت (پزشکان و پیراپزشکان روی عکس زیر کلیک کنید!

 

 خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

روش اول: می‌توانید با مراجعه به وبسایت balborz.com بیمه نامه مورد نظر خود را با ورود اطلاعات فردی و همچنین انتخاب تخصص شغلی خود و درج شماره نظام پزشکی یا شماره نظام پرستاری و پرداخت حق بیمه صادر نمایید. فرد متقاضی بیمه مسئولیت پزشکان باید پروانه نظام پزشکی خود را در قسمت مربوطه بارگذاری  کند و اطلاعاتی کامل اعم از تخصص خود، سقف پوشش درخواستی ، سابقه اشتباه و تخلف در شغل خود و… را وارد کند.

روش دوم: همچنین می توانید با کلیک بر روی گزینه «صدور و تمدید آنلاین بیمه» و سپس انتخاب گزینه «صدور بیمه نامه پزشکان و پیراپزشکان» مراحل ثبت اطلاعات خود را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن صدور و تمدید بیمه نامه شما پزشکان محترم یا پیراپزشکان شما پرستاران عزیز را انجام دهند. 

روش سوم: در صورت نیاز هم می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بصورت تلفنی مراحل صدور و تمدید بیمه نامه خود را در اسرع وقت انجام دهید. 

 

برای صدور و تمدید آنلاین بیمه پزشکان و پیراپزشکان (بیمه پرستاران) با شماره های زیر تماس بگیرید.

05138658585

09151107679

 

و یا برای صدور آنلاین وارد سایت زیر شوید!

 

balborz.com

بیمه البرز