بیمه مسئولیت پزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان پیراپزشکان ماماها

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان چیست؟

بیمه البرز یکی از توانمندترین شرکت ها در ارائه خدمات بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان است. در این بیمه تمامی مسئولیت هایی که طبق قانون، پزشک نسبت به بیمارانش دارد، عیناً به شرکت بیمه منتقل شده و شرکت بیمه گر پاسخگوی نیازهای بیمه ای خواهد بود. این پوشش ها شامل خطاها و اشتباهات پزشکی است.

طبق قوانین بیمه در صورتیکه پزشکی بیماری را مداوا کند یا دستور به مداوای وی دهد، ولو با رضایت بیمار یا ولی قانونی او، بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان مسئول پزشک در قبال بیمار است.

 خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

خساراتی که بیمه در صورت بروز اتفاق آنها را تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران قرار می دهد به شرح ذیل است:

 غرامت فوت

گاهی اتفاق می افتد که بیمار به دلیل اشتباه پزشک یا پیراپزشک فوت کند. در این مواقع شرکت بیمه دیه فرد فوت شده را به ورثه پرداخت خواهد کرد که طبق قوانین دارای مبلغ در ماه های عادی و ماه های حرام است.

غرامت نقص عضو

اگر اشتباه پزشک منجر به نقص عضو بیمار شد، بیمه خسارت وارده را تامین می کند. سقف خسارت واردشده توسط پزشک بیمه گذار تعیین می شود و بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تا سقف تعیین شده این هزینه ها را به بیمار پرداخت می کند.


در برخی موارد شرایط خاص و استثناهایی وجود دارد که موجب می شود پرداخت خسارت از تعهد بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان خارج شود. برخی از این شرایط به این شرح است:

* زمانیکه پزشک خارج از وظایف شغلی و صنفی خود کاری انجام دهد و منجر به خسارتی شود، بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان مسئولیتی قبول نمی کند.

* اگر بخاطر مصرف مواد مخدر، الکل یا داروی خواب آور پزشک یا پیراپزشک هوشیاری کافی برای مداوای بیمار را نداشته و صدماتی به بیمار وارد کند، بیمه تعهدی در قبال این موارد ندارد.

* از دیگر مواردی که از تعهد بیمه خارج است، اقدامات خارج از ضوابط یا قوانین جاری پزشکی است.

* صدمات ناشی از تشعشعات یونیزه، هسته‌ای یا پرتوهای انرژی به بیمار نیز خارج از حوزه تعهد بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان است. مگر در مواردی که این اقدامات مراحلی از روند درمان بیمار باشد.

* پزشک یا پیراپزشکی که در خارج از محیط بیمارستان و محل کارش اقدام به بیهوشی بیمار کند، بیمه گذار تعهدی در قبال او ندارد.

* خسارات عدم النفع بیمار نیز از جزء این موارد است. مثلاً اگر بیمار ادعا کند که به واسطه معالجه پزشک، موقعیت شغلی خود را از دست داده باشد.

بیمه مسئولیت پزشکان پیراپزشکان ماماها


چند نکته مهم درباره بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان:

* در مواردی که بیمه گذار محکوم به پرداخت دیه می شود، بیمه گر موظف به پرداخت ارزان ترین نوع دیه در قانون دیات است.

* بیمه گری که خسارات وارده به بیمار را تشخیص داده باشد و این خسارت جزء موارد تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان قرار بگیرد، می تواند بنا به صلاحدید خود قبل از رأی دادگاه خسارت را به زیان دیده پرداخت نماید.

* تا سه سال بعد از تاریخ انقضای بیمه نامه پزشک یا پیراپزشک اگر ثابت شود که وی خسارتی به بیمار وارد کرده می تواند از بیمه مسئولیت پزشکان یا پیراپزشکان استفاده کند.

* بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان فقط در ایران دارای اعتبار است و پوششی در خارج از ایران ندارد.

* مدت اعتبار این بیمه نامه یک سال و قابل تمدید است. 

محاسبه نرخ بیمه مسئولیت کمتر از یک سال: 

گاهی پزشک یا پیراپزشک می خواهد برای کمتر از یک سال از بیمه مسئولیت استفاده کند، طبق قوانین بیمه نرخ آن طبق این جدول محاسبه می شود:

مدت‌زمان تحت پوشش بیمه حق بیمه
تا 5 روز 5% حق بیمه سالانه
6 تا 15 روز 10% حق بیمه سالانه
16 تا 30 روز 20% حق بیمه سالانه
31 تا 60 روز 30% حق بیمه سالانه
61 تا 90 روز 40% حق بیمه سالانه
91 تا 120 روز 40% حق بیمه سالانه
121 تا 150 روز 60% حق بیمه سالانه
151 تا 180 روز 70% حق بیمه سالانه
181 تا 270 روز 85% حق بیمه سالانه
بیش از 270 روز 100% حق بیمه سالانه

* در بعضی از شرکت های بیمه ای چنانچه قصور پزشک یا پیراپزشک اثبات شود، شرکت بیمه ای هزینه های دادرسی را نیز به بیمار پرداخت می کند.

 * در بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تمامی کسانی که به دستور پزشک اقدام به مداوای بیمار می کنند، تحت پوشش بیمه پزشک هستند.

* کسانی که از بیمه خود استفاده نمی کنند، مشمول دریافت تخفیف های سالانه قابل توجهی هستند.


حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان به دو عامل وابسته است:

 1. نوع تخصص و حوزه کاری
 2. سقف پوشش درخواستی پزشک یا پیراپزشک

بر این اساس شرکت های بیمه ای طبقه بندی زیر را برای پوشش های بیمه ای و مبالغ مختلف درنظر می گیرند:

طبقه بندی بیمه مسئولیت پزشکان:
 1. پزشکان زنان و زایمان
 2. ارتوپدان، جراحان عمومی و متخصصان بیهوشی
 3. جراحان و متخصصان قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی و پلاستیک و اورولوژی
 4. جراحان و متخصصان فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان، لثه، اطفال، پوست و متخصصان پزشکی هسته‌ای
 5. پزشکان غیر جراح یا جراحانی که به دلایلی جراحی نمی‌کنند؛ مانند: پزشک عمومی، دندان‌پزشک، روان‌پزشک، متخصص آنکولوژی، آندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی، داروسازی، فیزیوتراپی، فیزیکی و توان‌بخشی، طب اورژانس و طب سنتی.

طبقه بندی بیمه مسئولیت پیراپزشکان:
 1. ماماها (شاغل در بیمارستان یا درمانگاه)
 2. دندان‌پزشکان تجربی و بهداشت‌کاران دهان و دندان
 3. کارشناسان ارشد و تکنسین‌های بیهوشی، کارشناسان فیزیوتراپی، پرستاران، بهیاران و تکنسین‌های شاغل در کلیه بخش‌های دیالیز، اورژانس، CCU، ICU و سوپروایزر بالینی، کنترل عفونت و آموزشی
 4. پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها، تکنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران اتاق عمل، پرستاران و بهیاران مرکز فوریت‌های پزشکی، پرستاران درمانگاه و منزل و تکنسین‌های سازمان انتقال خون
 5. تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و MRI، کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه، تکنسین‌های نوار نگاری و CSR، کمک بهیاران و کارکنان مراکز بهداشت.

هر پزشک یا پیراپزشک در یکی از دسته‌های فوق قرار می‌گیرد و با توجه به آن، حق بیمه مسئولیت پزشکان متفاوت است.

با توجه به این طبقه بندی حق بیمه ها هم متفاوت است. تفاوت آنها بخاطر میزان ریسکی است که هر طبقه بندی دارد. هرچه ریسک شغلی فرد کمتر باشد، حق بیمه آن نیز کمتر است.

 

 خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

روش اول: می‌توانید به یکی از شعب نمایندگی‌های بیمه مورد نظر مراجعه کرد. نماینده مورد نظر فرمی درباره بیمه مسئولیت پزشکان در اختیار شما قرار می‌دهد. فرد متقاضی بیمه مسئولیت پزشکان باید پروانه نظام پزشکی خود را به نماینده بیمه ارائه کند و اطلاعاتی کامل اعم از تخصص خود، سقف پوشش درخواستی برای بیمه، سابقه اشتباه و تخلف در شغل خود و… را وارد کند. نماینده بیمه با استفاده از اطلاعات وارد شده، حق بیمه فرد را محاسبه می‌کند.

روش دوم: همچنین می توانید با کلیک بر روی گزینه «صدور و تمدید آنلاین بیمه» و سپس انتخاب گزینه «صدور بیمه نامه پزشکان و پیراپزشکان» مراحل ثبت اطلاعات خود را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در کوتاهترین زمان ممکن صدور و تمدید بیمه نامه پزشکان یا پیراپزشکان شما را انجام دهند. 

روش سوم: در صورت نیاز هم می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بصورت تلفنی مراحل صدور و تمدید بیمه نامه خود را در اسرع وقت انجام دهید. 

 

برای استعلام نرخ و صدور آنلاین بیمه نامه روی تصویر زیر کلیک کنید.

بیمه البرز